strona aktualizowana 13-01-2016  


Ewangelia jest dla każdego

Tomasz Horak

Najpierw muszę się przedstawić 
- to ja, czyli ks.
Tomasz Horak
z moją Mamą w dniu 
jej setnych urodzin.

Na tym zdjęciu jestem 
z ministrantami i ministrantkami 
na szczycie Wielkiej Sowy..

 

Moi młodzi przyjaciele - 
to ministranci i ministrantki. 

 

A tutaj z Anią (po mojej lewej ręce) 
i Iwonką w czasie autorskiego spotkania, 
na którym prezentowaliśmy wiersze 
z tomiku „Obecność”:

 

 

„Obecność” - to nie tylko tytuł zbioru moich wierszy. To moja życiowa filozofia i wyznanie wiary: człowiek potrzebuje obecności Boga i człowieka.

Obecność
Dziecko, jak tchnienie wiosny,
  podeszło,
  główkę podniosło,
  i oczy...
Wieczności głębia w tych oczach.
Przygarnąłem do serca:
  i główkę płową,
  i oczy jasne,
  i serca bicie...
Byliśmy jedno:
  nie stary ksiądz
     i dziecko małe.
Był KTOŚ Jeden.

 

Do dziś pamiętam pytanie z dzieciństwa: „Trzydzieści sześć!?” Pamiętam też moją odpowiedź na piątkę. Pamiętam, że z tej odpowiedzi nie rozumiałem nic. Dlatego nie mam dobrych skojarzeń z katechizmem. I dlatego nie zdziwiłem się, gdy musiałem się zmierzyć z młodzieżą stawiającą problem „Jezus czy katechizm?” Może pomogę komuś otrząsnąć się z jakiegoś „Trzydzieści sześć!?” Mam nadzieję, że tak.

A więc zabrałem się za katechizm. Tak powstał cykl 100 miniatur filozoficzno - religijnych. Przez dwa lata drukował je Opolski Gość Niedzielny Potem zebrane w jedno w roku 1999, dzięki Wydawnictwu św. Krzyża w Opolu, stały się książką zatytułowaną «Katechizm inaczej». Chyba pożyteczną, skoro znalazła się w czołówce najlepiej sprzedających się książek religijnych. Nakład wznowiony w lutym 2009. Miniatura przedstawia okładkę nowego wydania. 

Wersja elektroniczna tutaj:
wiara.pl

Książka ukazała się na początku maja 2010 r. Zawiera felietony publikowane w «Gościu Niedzielnym» w latach 2005 - 2009 w rubryce "Dylematy", a później "Z mojego okna". Z tych dwóch tytułów powstał tytuł książki: «Dylematy z mojego okna». Zawiera spojrzenie księdza-duszpasterza na wiele spraw. To moje widzenie świata jest pozytywne i pogodne. Nie z jakiegoś redakcyjnego założenia, ale z mojego wnętrza. A jest to przecież wnętrze - umysł, duch i dusza księdza, kapłana. Książkę dedykuję współbraciom - księżom, ale przede wszystkim Braciom i Siostrom chrześcijanom, albo i szerzej: ludziom. Ukazuje się ona staraniem i nakładem Księgarni św. Jacka w Katowicach. W tym miejscu dziękuję Wydawnictwu za staranne jej przygotowanie.

2009
Staraniem i nakładem krakowskiej oficyny
WAM  ukazała się w październiku 2009 roku książka «Nadzieja zawieść nie może».  Zawiera ona uporządkowany zapis wielu konferencji wygłoszonych w czasie rekolekcji kapłańskich, jakie prowadziłem w minionych latach. Komu ją dedykuję? Kapłanom. Jako dodatek bądź uzupełnienie dorocznych rekolekcji, jako pomocniczy materiał na osobiste dni skupienia, lub po prostu jako lekturę. Dobrze, jeśli sięgną po nią świeccy. Niech zobaczą choć trochę naszego duchowego świata. Bo mało wiemy o sobie. W roku kapłańskim - jak znalazł.


2007
«Adwentowa nadzieja»
 to materiały szczególne, bo być może są jedynymi na polskim rynku, które zachowują ścisły związek z fragmentami Ewangelii czytanymi każdego dnia. Profesjonalnie nagrane dialogi, piosenka, słowo życia, tzw. sprawdziany. Przygotowane zostały przez duszpasterza - praktyka, który sam roratom już od czterech dziesiątków lat przewodniczy otoczony gromadą dzieci. Ukazały się w roku 2007 staraniem i nakładem Domu Wydawniczego Rafael w Krakowie.

2010
«Wiara proroków»
- wiele miesięcy trwało przygotowanie tego podręcznika ściśle opartego na czytaniach biblijnych poszczególnych dni. Są to materiały duszpasterskie na roraty. Przygotowane w roku 2010 mogą być wykorzystywane w następnych latach. Zawierają scenariusze i nagrania biblijnych scenek na każdy dzień adwentu oraz piosenkę. Także teksty modlitwy powszechnej nawiązujące do treści dnia. Dostępne są też kolorowanki dla dzieci na wszystkie dni adwentu. Wydawnictwo WAM włożyło wiele trudu w przygotowanie nagrań (posłuchaj na stronie WAM-u) i edytorskie opracowanie całości.

Moje doświadczenia duszpasterza, spowiednika, katechety, rekolekcjonisty, publicysty pomagały mi przemówić językiem naszej codzienności, gdy na łamach Gościa Niedzielnego publikowałem przez kilka lat wielkopostne refleksje pokutne. Teksty zebrane w jedno przybrały kształt książki. Dałem jej tytuł «Naprawdę warto!». Bo naprawdę warto zmagać się ze swoją słabością. Choćby kto przegrał sto i tysiąc razy – ostateczny wynik jest już przesądzony: zwycięży dobro. Tak, jak zwyciężył Jezus. Nakład wyczerpany.

Próbuję przeglądać się, jak w zwierciadle, w Jezusowej Ewangelii. I co widzę? Z jednej strony to, że wiele cech tego ideału chrześcijanie pielęgnują na codzień. Widzę też, jak wiele nam niedostaje. Dla obu powodów warto sięgać po to zwierciadło. Teksty zawarte w książce «Portret chrześcijanina» są próbą takiego przeglądania się w zwierciadle Jezusowej Ewangelii. Nakład wyczerpany.
Listopad 2014
«Wędrówki pograniczem - Putování pohraničím»
- to cykl moich reportaży  z wakacyjnych sezonów 2012 o 2013 publikowanych w Opolskim Gościu Niedzielnym. Ponaglany przez Czytelników zebrałem je w jedno i przy wsparciu funduszy unijnych Euroregionu Pradziad wydałem jako dwujęzyczną, bogato ilustrowaną książkę. Niewielką - ale stanowiącą ciekawy,  "impresjonistyczny" portret śląsko-morawskiego pogranicza. Wydawcą jest Parafia Chrystusa Króla w Nowym Świętowie w partnerstwie z Klubem Přátel Zlatých Hor.

Klikając w obrazek, można otworzyć plik z zawartością książki.

Listopad 2014
Pomoce duszpasterskie na Msze św. roratnie zatytułowane
«Adwentowa nadzieja» ukazały się w oficynie Rafael w Krakowie jako drugie wydanie - poszerzone, poprawione, z nowymi nagraniami i inną koncepcją obrazków kontrolnych. Zachowują ścisły związek z fragmentami Ewangelii czytanymi każdego dnia - można rzec: 100% adwentu w Adwencie. Rzadkość na polskim rynku wydawniczo-duszpasterskim.

HOMILIE  *

Pierwsza moja homilia w «Gościu Niedzielnym» ukazała się 28 stycznia 1990 roku. Uzbierało się ich nieco w cyklu kilkutygodniowym. Od roku 2000 zacząłem zamieszczać co tydzień homilie na własnej stronie internetowej, od jesieni tegoż roku już na zamówienie portalu «Opoka» z linkiem z ich serwisu i na serwerze «Opoki». Z czasem kolejne zbiory moich homilii ukazywały się drukiem nakładem Księgarni św. Jacka w Katowicach. Ich tytuł to «Krótko i na temat». W grudniu 2012 ukazała się część C serii trzeciej.